Téma legionella - fakta
Víte, že žádný předpis nenařizuje povinnost testovat u bytových domů vodu na přítomnost bakterie Legionella?
Komořanská teplárna uspořádala seminář pro veřejnost na téma Legionella, který se věnoval otázkám správného způsobu testování vody, právním otázkám zodpovědnosti a praktickým radám pro bytová družstva a společenství vlastníků. Na semináři nechyběli odborníci ze Zdravotního ústavu i oblasti práva. Z diskuse s odborníky vyplynulo:
- Žádný předpis nenařizuje povinnost testovat u bytových domů vodu na přítomnost bakterie Legionella a taky nestanovuje četnost provádění kontrol.
- Statutární orgány nejsou odpovědné za kvalitu vody, a tudíž nemohou být odpovědné za výskyt bakterie ve vodě.
- Rozbor vody na přítomnost bakterie, pokud se kdokoliv rozhodně udělat jej z vlastní vůle, je nutné dělat v akreditované laboratoři, která zajistí odborný odběr vzorků. Cena rozboru činí cca 1000 Kč za jeden vzorek.
- Když už se přítomnost bakterie nějakým způsobem zjistí, musí se nejdřív najít zdroj kontaminace a potom řešit způsob dezinfekce. Nutná spolupráce s dodavatelem vody! Při výskytu by do doby provedení dezinfekce měli být všichni obyvatelé domu na situaci a rizika upozorněni.
- Způsob dezinfekce musí být vybrán s péčí řádného hospodáře a nelze považovat nejdražší řešení jako nejlepší.
- U bytových domů napojených na společnou výměníkovou stanici (VS) je nutné vyčistit všechny domy a celý systém, jinak je čištění zbytečné.
Existuje několik způsobů dezinfekce:
- termodezinfekce: krátkodobé zvýšení teploty vody nad 70°C v celé soustavě napojené na VS. Jedná se o nejméně nákladný a velmi účinný způsob likvidace bakterie. Potenciální rizika: může dojít k poškození pryžových částí rozvodů vody, bez spolupráce s domácnostmi může hrozit riziko opaření.
- chemické čištění: v případě neúčinné termické dezinfekce lze přistoupit k nákladnějšímu způsobu likvidace, například dávkováním chlordioxinu do teplé vody po delší dobu ve výměníkové stanici, kdy dojde k vyčištění celého systému najednou. Náklady se pohybují v desítkách tisíc Kč.
- chemické čištění rozvodů v jednotlivých domech: nejnákladnější způsob likvidace bakterie, neboť je nutné vyčistit všechny domy zvlášť. Náklady jdou do stovek tisíc Kč.